Gymnázium, Golianova 68, Nitra

Juvenes Translatores

Juvenes Translatores

BLAHOŽELÁME !!!

Svetlana Mésárošová z III.AJ v súťaži Juvenes Translatores mala najlepší preklad:) Získala 1.miesto na Slovensku a 3 – dňový pobyt do Bruselu v sprievode 2 osôb.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na svojej webovej stránke uverejnilo príspevok:

Dnes sa vyhlasovali víťazi #JuvenesTranslatores a my sme pri tom nemohli chýbať. Najlepšiu slovenskú prekladateľku, 17-ročnú Svetlanu Mésárošovú z Gymnázia na Golianovej 68 v Nitre, sme prepadli priamo počas vyučovania.
Svetlana prekladala jednostranový text z angličtiny do slovenčiny o tom, ako môžu mladí meniť svet. Išlo o e-mailovú konverzáciu dvoch učiteľov, prešpikovanú slangom a odkazmi na súčasné dianie vo svete, ktorá sa nezaobišla bez zmienky o najväčšej súčasnej aktivistke, Grete Thunbergovej:

„Ako už asi očakávaš, Greta Thunberg bolo meno znejúce z pier väčšiny žiakov. (Na počítači mi jej meno stále prepisuje na „Great Thunberg“. To bude určite znak umelej inteligencie!)“
Text potrápil väčšinu súťažiacich, preto uznanie patrí všetkým, ktorí sa odhodlali vyskúšať svoje prekladateľské schopnosti v novej online verzii súťaže.
Aj tento rok sa do súťaže zapojilo viac ako 3 100 účastníkov zo 740 európskych škôl z celej EÚ. Zo Slovenska to bolo celkovo 13 škôl a 58 žiakov.
Svetlane srdečne blahoželáme a veľmi sa tešíme z jej úspechu!

Viac sa o súťaži Juvenes Translatores dozviete na
bit.ly/IT30012020

Nebola ocenená iba Svetlana, špeciálne ocenenie za preklad v tejto súťaži získali aj ďalšie 2 žiačky z III.AJ – Natália Novotová a Alexandra Bernáthová.